Договір позики

Договір позики
Якщо ви вирішили ознайомитися зі зразком договору позики, значить готуєтеся укласти його з мікрофінансовою організацією. Документ, про який піде мова в статті, вважається одним з найбільш поширених інструментів фінансування. Незважаючи на повсюдне використання, у клієнтів часто виникають питання щодо правильності його заповнення, можливих ризиків, обліку, оподаткування, податкових і юридичних аспектів. У даній статті ми розповімо, як правильно укласти договір грошової позики, щоб укласти його дійсно правильно.
Завантажити зразок договору позики в Україні (порожній)
PRYMERNIJ_DOGOVOR_ZAJMA_12.07.2021-1
Prymirnyj-dogovir-faktoryngu-v.2.0
Суть договору позики
Даний документ використовується для оформлення передачі грошових коштів або речей від однієї особи до іншої. У другому варіанті мається на увазі товарна позика. Річ, яка передається, повинна володіти деякими характерними рисами, щоб була можливість замінити її іншими схожими. Наприклад, якщо в позику переходить зерно, то і повертається зерно. Однак, якщо займали, скажімо, ячмінь, поверненню може підлягати пшениця, кукурудза, овес. Також таку позику можна повертати грошима або іншими речами (цукром, добривом).
Предмет повернення позики визначається умовами договору позики фізичній особі. Тому популярні випадки, коли до документа додаються додаткові угоди: про взаємозалік зустрічних зобов’язань, відступне, уступки права вимоги. Таким чином, договір позики є досить гнучким і допускає різні варіанти свого втілення.
Увага! Займані ТМЦ (товарно-матеріальні цінності) є замінними. Договір позики можуть укладати, як юридичні особи, так і фізичні. Реєстрація ФОП для цих цілей не обов’язкова.
Чим договір позики відрізняється від інших договорів
Договір, за яким надається грошова позика, має деяку схожість із кредитним. З тією простою відмінністю, що позика буває, як процентною, так і безвідсотковою. Коли мова йде про кредитний договір, він зобов’язує позичальника повернути не тільки тіло кредиту, але і нараховані відсотки. Згідно з ч. 3 ст. 346 Цивільного кодексу України, безпроцентні кредити заборонені.
Також кредит часто плутають з таким поняттям, як позичка. Однак вони мають ряд суттєвих відмінностей і регулюються різними статтями Цивільного кодексу. Договір позики допускає позику грошових коштів, а щодо ТМЦ можливі дарування, продаж або передача в тимчасове користування. Договір позички в цьому плані більш строгий: предметом повернення повинна бути та річ, яку отримав позичальник. Тому позичка більше схожа з орендою, а позика — з кредитуванням.
Увага! Договір позики допускає передачу грошей і товарно-матеріальних цінностей. Позика може бути процентною і безпроцентною. Згідно з ч. 1 ст. 1046 Цивільного кодексу, до предметів позики відносяться тільки гроші і речі. Нематеріальні активи в позику передавати забороняється.
Формування відсотків за позикою
У ДЗ, які укладаються з фінансовими установами, можуть існувати відсотки. Згідно із законом можливість відсотків допускається без обмежень по суб’єктам відносин. Якщо вони не прописані в договорі, то встановлюються відповідно до процентної ставки НБУ. До винятків належать зразки договору безпроцентної позики фізичним особам на суму до 850 гривень. У них немає згадки про відсотки, і виплачувати їх відповідно не потрібно.
Коли позикодавцем за процентним займом виступає юридична особа, яка не є фінансовою організацією, держава розглядає операцію як фінансову послугу — фінансовий кредит. Суть фін. кредиту полягає в наданні грошових коштів на певний термін під проценти.
Увага! Згадка про відсотки в зразку договору позики грошей може призвести до проблем з податківцями.
Однак, якщо про відсотки не згадати і включити їх автоматично виходячи зі ставки НБУ, проблем буде набагато більше. Згідно з українським законодавством, однією з цілей надання фінансової послуги може бути збереження фактичної вартості грошей. Головним борцем проти надання процентних позик нефінансовими організаціями виступає Нацкомфінпослуг.
Увага! Якщо грошову позику видає не фінансова установа, в ДЗ краще вказати, що вона безвідсоткова.
Зробивши таку позначку, позичальникові не будуть автоматично нараховуватися відсотки, а позикодавцеві вдасться уникнути проблем з податківцями. Зокрема для єдиноподатників це можливість уникнути переведення на єдину систему оподаткування і серйозних штрафних санкцій.
Відповідальність за порушення термінів повернення
Терміни повернення позики визначаються умовами ДЗ. Якщо в документі вони не визначені, слід орієнтуватися на ч. 1 ст. 1049 Податкового кодексу України, згідно із якою всі позики повертаються протягом 30 днів з моменту пред’явлення вимог позикодавцем. Відносно несвоєчасного повернення речей в прикладі договору позики може прописуватися неустойка. Недотримання умов ДЗ призводить до нарахування компенсації інфляції в розмірі 3% річних від суми позики відповідно до ст. 625 ЦКУ. Процентна ставка може бути вище 3%, в залежності від умов договору. Нарахування штрафних санкцій в МФО Є-гроші здійснюється відповідно до чинного законодавства України.