Фінансова грамотність

image

Фінансова грамотність

Фінансова дисципліна дозволяє швидко здійснити все заплановане, побудувати своє життя з максимальним комфортом, а також уникнути проблем з «борговими ямами». Вона складається зі вміння правильно розподіляти кошти та легкій орієнтації у розмаїтті фінансових продуктів: це дозволяє підібрати оптимальний інструмент для розв’язання будь-якого питання. Наприклад, для отримання коштів іноді доцільніше замовити кредит онлайн на карту, іноді поклопотатися про отримання банківської позики, іноді — скористатися кредиткою з кешбеком. Не менш продуманим має бути й розподіл вільних грошей.

У цій статті розглянемо основні поради щодо фінансової дисципліни й грамотності.

Порада 1. Визначте основну мету

В першу чергу виберіть головні цілі, яких ви прагнете досягти: покупка будинку, подорож тощо. Визначте, яку суму ви зможете щомісяця виділяти з бюджету, і відкрийте депозит, на якому будете зберігати кошти на здійснення мрії. Відзначайте проміжні успіхи: наприклад, можете зафарбовувати на видрукованому плані «квартири мрії» кожен метр, на який ви накопичили – психологи стверджують, що це допомагає отримувати задоволення від процесу, не зриваючись на непотрібні дорогі покупки.

Порада 2. Плануйте бюджет

Для початку складіть повний перелік витрат. Ви можете записувати їх в блокнот, в таблиці Excel або ж встановити на смартфон спеціальні додатки. У перші 1-2 місяці просто перевіряйте, куди йдуть гроші, не намагаючись надто впливати на цей процес.

Відповідні додатки для iOS:

  • «Розумний бюджет»;
  • Bills Monitor;
  • Daily Budget.

Додатки для Android:

  • Money Manager;
  • Goodbudget;
  • Monefy.

За допомогою списку визначте, чи є у вас «фінансові дірки»: регулярні незаплановані й непотрібні покупки або ж області, в яких ви переплачуєте за послуги (про це поговоримо нижче).

Виходячи з отриманих даних, складіть перелік обов’язкових щомісячних витрат: сюди можуть увійти їжа, одяг, транспортні розходи або обслуговування автомобіля. Не забувайте про розумні витрати на відпочинок і розваги — жорстке самообмеження в більшості випадків призведе до зриву.

Виділяйте частину коштів на «інвестиції в себе» — курси підвищення кваліфікації або додаткові навички відкриють вам нові горизонти й у перспективі значно збільшать дохід.

Намагайтеся дотримуватися наміченого плану і не виходити за рамки бюджету, відпущеного на ту чи іншу сферу життя.

Порада 3. Шукайте шляхи економії й позбавляйтесь зайвого

Переглянувши свої витрати, обміркуйте, які з них можна скоротити. Можливо, має сенс перейти на більш вигідний мобільний тариф, встановити газове обладнання в машині, якщо ви автомобіліст, або купити проїзний, якщо ви користуєтесь громадським транспортом.

Деякі витрати можуть виявитися зовсім непотрібними: наприклад, платні підписки на мобільні додатки, якими ви не користуєтесь. Відмовившись від таких послуг, ви можете непогано заощадити.

Порада 4. Зважуйте свої можливості, перш ніж взяти кредит

В першу чергу переконайтеся, що позика вам дійсно необхідна, особливо якщо мова йде про «іміджеві» покупки. Виберіть відповідний фінансовий продукт — за великою сумою краще звернутися до банку, а вирішити несподівані фінансові труднощі або знайти гроші до зарплати допоможуть мікропозики від Credit-10.

Зверніть увагу, що найвигіднішими є цільові кредити: наприклад, якщо ви хочете отримати гроші на покупку машини, шукайте автопозику — банки, які співпрацюють з автосалонами, зможуть запропонувати знижку на покупку тієї або іншої моделі.

Перед оформленням договору переконайтеся, що крім виплат по кредиту й запланованих витрат у вас ще залишаться вільні гроші на непередбачені ситуації.

Перед тим, як укласти договір з тією або іншою організацією, уточніть допустимість і складність процедури дострокового погашення або відстрочки платежу.

Якщо у вас вже є одна або декілька великих позик, регулярно переглядайте пропозиції банків по рефінансуванню — ця процедура допомагає перенести борг в іншу компанію на більш вигідних умовах. Крім того, кілька платежів при цьому об’єднаються в один, що робить виплати простішими.

Порада 5. Змушуйте «працювати» вільні кошти

Вкладайте вільні гроші в депозити. Бажано, щоб їх було хоча б два: довгостроковий для великої покупки й короткостроковий у якості «фінансової подушки безпеки». Бажано, щоб кошти з другого можна було зняти в будь-який момент.

Якщо є технічна можливість, встановіть автоматичне поповнення депозиту з карти: так ви зможете майже непомітно для себе накопичити кошти на велику покупку. Наприклад, функція «Скарбничка» в «ПриватБанку» після кожної покупки буде передавати на ваш депозит кошти, що залишилися при округленні суми.

Порада 6. Контролюйте платежі

Складіть список обов’язкових платежів: оплата комунальних послуг або оренди житла, виплати за довгостроковими кредитами, поповнення мобільного рахунку, оплата інтернету тощо. Намагайтесь або вносити гроші відразу ж після отримання зарплати, або відкладати необхідну суму на окремий рахунок. Найкращим рішенням буде автоматизувати платежі: таку послугу пропонують багато банків.

Не забувайте, що прострочки погіршують кредитну історію й зменшують кількість вигідних пропозицій при спробі отримати позику. Майте на увазі, що у БКІ вносяться відомості про заборгованості не тільки по кредиту, але й по штрафам, комунальним платежам тощо.

Порада 7. Не економте на важливому

Дбайте про здоров’я: краще один раз на рік пройти повний профогляд, ніж потім витрачати кошти на лікування важкої хвороби та її ускладнень.

Пам’ятайте, що розумна економія не передбачає придбання «дешевки» — купивши дорогу, але якісну річ, надалі ви заощадите набагато більше грошей, адже вона й прослужить значно довше.

Приділяйте увагу заощадженню енергії та ресурсів: наприклад, витратившись на утеплення житла та батареї з регулятором, згодом ви не тільки значно зменшите розмір комунальних платежів, але і зробите своє життя більш комфортним. Те ж саме стосується енергоощадних ламп і приладів, які допомагають економити воду.

Рада 8. Робіть покупки розумно

Складайте список покупок перед виходом в магазин і намагайтеся не відхилятися від нього. По можливості ознайомтеся хоча б з азами маркетингу — це допоможе вам зрозуміти механізми, за допомогою яких магазини змушують клієнтів купувати більше, й уникати таких пасток. 

Фахівці не радять йти за продуктами натщесерце: у цьому випадку ви купите набагато більше їжі, ніж вам потрібно.

Перед покупкою дорогого товару зберіть максимум відомостей про нього і почитайте відгуки покупців, щоб заздалегідь дізнатися про всі «слабкі місця». Орієнтуйтесь на конкретні технічні характеристики, а не рекламу: в деяких випадках найбільш розрекламованими є речі чи не найгіршої якості.

Не використовуйте шопінг як дозвілля — краще потратьте вільний час на цікаві курси, нехай навіть не пов’язані з основною діяльністю, розваги з сім’єю, читання або прогулянки.

Щоб утриматись від імпульсивних витрат, вимірюйте вартість тієї чи іншої речі не в грошах, а в часі, який ви провели, щоб заробити необхідну суму. Тостер з підсвічуванням і десятьма ступенями обсмаження може здаватися потрібною річчю до тих пір, поки ви не згадаєте, що витрачена на нього сума обійдеться вам в місяць роботи (при тому що ви не надто любите тости).

Фінансова грамотність — важлива запорука добробуту в справах і впевненості в завтрашньому дні. Зробіть зусилля, щоб виробити потрібні звички, і скоро ви відчуєте результат!

Інші теми

image

Це я - Фінансова Подушка!

  Нарешті я тут та готова бути Вашим надійним помічником у фінансових справах 🤩   ...

Детальніше

image

Вітаємо переможців акції VIP Sweet Rewards!

Ми раді повідомити імена щасливчиків, які стали переможцями нашої акції: 1. Чугай Н.В. 2. Че...

Детальніше

image

Переможці акції "Здійснюйте мрії за наш рахунок!"

Вітємо з неймовірним успіхом та вдалим виграшем! Ви - справжні чемпіони, які заслужено зайняли призо...

Детальніше

image

Обрали перших 10 клієнтів, яким списали відсотки!

1. Вишковець Тетяна М. 2. Стричак Ігор Б. 3. Хомутовська Оксана В. 4. Туманов Олег В. 5. Кар...

Детальніше

image

Як дізнатися, чи є у людини кредити?

Щоб дізнатися, чи оформлений на людину кредит, можна звернутися з відповідним запитом до Бюро Кредит...

Детальніше

image

Чи можуть взяти кредит на чужий паспорт?

Деяких клієнтів цікавить питання, чи можна взяти кредит на чужий паспорт? Слід визначити, що це дост...

Детальніше

image

Найдорожчі валюти світу

Деяких людей цікавить питання, яка сама дорога валюта в світі. Треба зауважити, що найдорожча валюта...

Детальніше

image

Як перевести гроші з мобільного рахунку на банківську картку київстар ?

Всі ми давно звикли, що для поповнення рахунку мобільного телефону треба перевести гроші з банківськ...

Детальніше

image

Чи можна взяти кредит на закордонний паспорт?

У більшості випадків банки та інші фінансові організації надають кредити під заставу або на основі...

Детальніше

image

Вітаємо переможців акції "Неймовірна весна - подарунки принесла!"

Нарешті це збулось! Ми розіграли всі подарунки, які обіцяли, тому, зустрічайте переможців! 1 м...

Детальніше

image

Знижка -30% в мобільному додатку!

Нам важливо надавати високоякісний сервіс з гнучкими умовами кредитування. Встановіть наш мобільний ...

Детальніше

image

Що таке ідентифікація?

Як часто ви стикалися з проханням "пройдіть ідентифікацію" і не знали, що це означає та для чого пот...

Детальніше