Що таке проблемний кредит?
Проблемний кредит — це кредит, за котрим позичальник не виконує умови кредитного договору. Така послуга, як кредитування передбачає отримання банком або іншою кредитною організацією фінансової вигоди. Вона полягає у нарахуванні клієнту відсотків за користування кредитними коштами. Внаслідок чого вартість позики істотно зростає. Різниця між первісною та кінцевою сумою споживчого продукту може становити від 30% до 90%. Проте якщо виплати за кредитом припиняються, банк втрачає не лише прибуток, а й власні гроші.
Проблемний кредит потрапляє у цю категорію при регулярному порушенні встановленого графіка платежів, зниженні ліквідності застави чи виникненні обставин, що загрожують виконанню зобов'язань перед банком. Причому раптово такі ситуації не виникають, тривожні дзвіночки можуть надходити протягом досить тривалого періоду. Найбільш поширена причина виникнення прострочень — затримка заробітної плати. Проте для фінансових установ вона не є поважною. Хоча деякі банки все-таки йдуть назустріч клієнтам, пропонуючи продовжити термін кредитування, тим самим збільшуючи власний прибуток.
Розпізнати проблемний кредит можна за допомогою аналізу персональних даних клієнта, особистих контактів, фінансової звітності та ін. Якщо проблемність підтвердиться, позика потрапить під спеціальний контроль на 10 днів. Протягом цього часу фахівці банку ретельно спостерігатимуть за динамікою платежів.
Якщо змін не відбувається, боржнику починають дзвонити з метою:
- дізнатися причину, через яку утворилася прострочення;
- перевірити, чи перебуває позичальник у місті, і чи готовий він до діалогу;
- переконатися у платоспроможності клієнта та отримати усні гарантії повернення коштів.
Варіанти вирішення проблемного кредиту
Існує два підходи, які дозволяють змусити клієнта погасити борг:- Добровільний. Для цього розробляється індивідуальний графік внесення платежів, а також комплекс заходів, спрямований на полегшення виплати боргу (списання частини заборгованості, реструктуризація, рефінансування).
- Примусовий. Кредитор подає позовну заяву до суду або продає справу колекторському агентству. У свою чергу, колектори для досягнення мети використовують більш жорсткі методи.
Добровільне погашення кредиту
Найбільш вигідним для кредитора варіантом є чітке дотримання клієнтом графіка виплат та своєчасне повернення боргу. Однак часто цього не трапляється, і доводиться зазнавати певних фінансових збитків. У разі проблемного кредиту позичальнику надається можливість добровільно виконати свої боргові зобов'язання. З метою добровільного погашення позики банк спільно з боржником розробляють індивідуальний графік внесення платежів та комплекс заходів, до якого належать списання частини боргу, реструктуризація та рефінансування. Рефінансування — це отримання нового кредиту для закриття старого. Як правило, умови за новою позикою є вигіднішими для клієнта, тому банки неохоче йдуть на такий крок. Реструктуризація передбачає розподіл боргу на менші суми та продовження терміну дії кредитного договору. Клієнт отримує нову схему виплат, а банк — довше має прибуток із відсотків. Найменше кредитори люблять списувати частину заборгованості, оскільки це тягне за собою великі фінансові втрати.Примусове погашення кредиту
Повернення грошей примусовим способом передбачає лише два варіанти:- продаж справи колекторській фірмі;
- подання позовної заяви до суду.
Хто може допомогти погасити проблемний кредит
Українські громадяни, які мають проблемні кредити, найчастіше звертаються за допомогою до:- фірм, що спеціалізуються на допомозі боржникам;
- банків для отриманням нової позики;
- друзів чи родичів.